Parafia Chrystusa Króla 

 

 Kancelaria Parafialna jest czynna w dni i godziny jak we wcześniejszych tygodniach

Istnieje możliwość wpłacania ofiar na parafię oraz odliczenia darowizny na cele kultu religijnego od dochodu, nie wyższej niż 6% dochodu podatnika. 
NUMER KONTA PARAFII: BS 27 9434 0002 2001 1000 0023 0001
 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NIEDZIELA W OKTAWIE BOŻEGO NARODZENIA – 27.12.2020

1. Dzisiejsza niedziela - ostatnia kończącego się roku, jest Świętem Świętej Rodziny z Nazaretu. Niech piękna postawa nazaretańskiej Rodziny motywuje nas nieustannie do troski o świętość naszych rodzin. Zachęcamy, aby po Mszy św. przed Dzieciątkiem Jezus, Maryją i Józefem zawierzyć nasze rodziny.

  • O godz. 1730 nieszpory niedzielne z modlitwą za rodziny.

2. Trwa Oktawa Bożego Narodzenia. Zapraszamy do uczestnictwa w codziennych Eucharystiach i do adoracji Jezusa w Szopce.

3. Jutro – święto Świętych Młodzianków, Męczenników. Dzień pamięci o dzieciach nienarodzonych.

4. W środę o godz. 1700 cotygodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

5. W czwartek – 31.12. - przypada ostatni dzień kalendarzowego roku.

  • Z racji kwarantanny i wynikających z niej ograniczeń w poruszaniu się Msza św. na zakończenie roku odprawiona będzie o godz. 1700, po niej zostanie odprawione okolicznościowe nabożeństwo dziękczynno – błagalne. Nie będzie już tradycyjnej adoracji Najświętszego Sakramentu do Apelu.

6. W piątek – pierwszy dzień Nowego 2021 RokuUroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.

  • Opiece Tej, której Bóg powierzył Swego Syna, zawierzymy cały rok 2021.
  • Uroczystość ta kończy oktawę Narodzenia Pańskiego.
  • Jest to również dzień modlitwy o pokój na świecie.
  • Msze św. jak w niedzielę, zachęcamy do udziału.
  • Na Mszę św. o godz. 1200 zapraszamy rodziców z dziećmi, bowiem w ten pierwszy dzień nowego roku udzielimy im specjalnego błogosławieństwa kapłańskiego. 
  • O godz. 1730 z racji, iż jest to I piątek miesiąca nabożeństwo pierwszo piątkowe i możliwość spowiedzi.
  • Spotkanie Straży Honorowej NSPJ odbędzie się w drugi piątek miesiąca stycznia.
  • W tym dniu nie będzie odwiedzin chorych, o następnej wizycie poinformujemy w późniejszym terminie.

7. W sobotę – 02.01. – wsp. Świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, bb. ddK.

  • Jest to I sobota miesiąca, dlatego po Mszy św. wieczornej nabożeństwo pierwszo sobotnie.

8. W przyszłą I niedzielę miesiąca o godz. 1700 modlitwa różańcowa i zmiana tajemnic różańcowych.

9. Z racji trwającej epidemii nie będzie tradycyjnych spotkań opłatkowych, Orszaku Trzech Króli, ani wizyt kolędników misyjnych.

10. W przyszłą niedzielę podamy harmonogram i przebieg spotkań kolędowych, które w tym roku ze względu na epidemię odbędą się w świątyni, dla parafian z wyznaczonych na dany dzień bloków.

11. Serdecznie dziękujemy za przygotowane i złożone 22 Paczuszki dla Maluszka. Zostały one zawiezione przez Rycerzy Kolumba z naszej parafii do Domu Interwencji Kryzysowej i Domu Samotnej Matki w Rudniku n/Sanem. Dziękujemy również za przekazane rzeczy dla placówek opiekuńczych w naszej diecezji.

12. „Bóg zapłać” parafianom z bl. nr 4 przy Al. Niepodległości za sprzątanie świątyni i złożoną ofiarę 364 zł. Pracowało 6 osób. Msza św. w ich intencji w środę o godz. 700. W tym tygodniu prosimy o dyżur porządkowy parafian z bl. nr 6 przy ul. Al. Niepodległości i prosimy o posprzątanie w poniedziałek i sobotę.

13. Zachęcamy do nabycia i czytania świątecznej prasy katolickiej. Znajdziemy w niej bardzo ciekawe artykuły, które poszerzają naszą wiedzę religijną.

 

22.12.2020 - Finał "Paczuszki dla Maluszka" 

 
Rycerze Kolumba działający przy naszej parafii dziękują wszystkim, którzy wzięli udziału w akcji Paczuszka dla Maluszka. Przygotowane prezenty (artykuły higieniczne: pieluszki jednorazowe, chusteczki nawilżane, kosmetyki do pielęgnacji niemowląt i artykuły dla mam) zostaną przekazane do wybranego Domu Dziecka i Domu Samotnej Matki. Rycerze Kolumba dostarczyli przygotowane przez naszych parafian prezenty w ramach akcji "Paczuszka dla Maluszka". Trafiły one do Domu Interwencji Kryzysowej i Domu Samotnej Matki w Rudniku n/Sanem 28 grudnia 2020 roku. 

21.12.2020 - Dziękujemy za okazaną pomoc 

 
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję Adwentowe Drzewko Dobroci. Przygotowane paczki zostały wczoraj dostarczone do potrzebujących z terenu naszej parafii.

Nasz ministrant Mistrzem Polski w szachach 

 
Adam Biesiadecki - ministrant naszej parafii został szachowym mistrzem w grupie juniorskiej podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski Ministrantów w szachach rozgrywanych w Starachowicach. Czytaj artykuł.

Pomagamy na Święta 

 

Młodzież z grupy wolontariackiej "Bogu-mili" zachęca do wzięcia udziału w akcji Adwentowe Drzewko Dobroci. W naszym kościele znajduje się choinka a na niej bombki z wypisanymi potrzebami danej rodziny bądź osoby. Każdy może zabrać ją do domu, przygotować prezent i przynieść go do 18 grudnia z naklejoną bombką. Przed świętami paczki zostaną dostarczone do potrzebujących.
Rycerze Kolumba działający przy naszej parafii zachęcają do wzięcia udziału w akcji Paczuszka dla Maluszka, na choince znajdują się bombki, można je zabrać do domu przygotować prezent (artykuły higieniczne: pieluszki jednorazowe, chusteczki nawilżane, kosmetyki do pielęgnacji niemowląt i artykuły dla mam) i przynieść do kościoła z naklejoną bombką do 18 grudnia. Prezenty zostaną przekazane do wybranego Domu Dziecka lub Domu Samotnej Matki.

 

  1. 4 listopada 2020 - Dziękczynienie Rycerzy Kolumba 

     

    Rycerze Kolumba z naszej parafii dziękowali podczas środowej Mszy Świętej za beatyfikację Założyciela Rycerzy Kolumba ks. Michaela McGvineya. Błogosławiony ks. Michael jest dzisiaj dla nas wzorem kapłana, który jest wiernym świadkiem Ewangelii miłosierdzia. Jego postawa miłosierdzia, sposób ewangelizacji oraz to, jak angażował świeckich i umacniał ich rolę w Kościele, wciąż przynosi owoce i prowadzi Rycerzy Kolumba na całym świecie

     

  2. 18 października 2020 - Tydzień Misyjny 

     

     

    W niedzielę, 18 października 2020 r., obchodziliśmy 94. Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną, będący dniem solidarności w modlitwie i pomocy materialnej misjom. Dzień ten w Polsce rozpoczął Tydzień Misyjny. Odbywa się on pod hasłem „Oto ja, poślij mnie”. Dlatego w naszej parafii w poniedziałek na nabożeństwie różańcowym oraz Mszy Świętej gościliśmy ks. Mateusza Kusztyba, misjonarza z Botswany a we wtorek nabożeństwo i Mszę Świętą poprowadził ks. Piotr Kaliciński – misjonarz z Republiki Południowej Afryki. Podczas spotkań z parafianami misjonarze dzielili się swoimi doświadczeniami z pracą na misjach.

  3. 4 października 2020 - Niedziela Świętego Franciszka 

     

     

    W liturgiczne wspomnienie świętego Franciszka z Asyżu przypada Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Chrześcijanie na całym świecie pogłębiają swoją wiarę w Boga Stwórcę i jednoczą się w sposób szczególny na modlitwie o ochronę wspólnego domu.

  4. Weź nakrętkę na różaniec 

     

     

    Po raz kolejny młodzież z grupy wolontariackiej Bogu-mili zaprasza do wzięcia udziału w akcji, polegającej na zbiórce plastikowych nakrętek. Przez cały miesiąc październik w wejściu głównym znajduje się pojemnik, do którego można je składać. Po zakończeniu zbiórki zostaną one przekazane na leczenie małego chłopca.

     

  5. 29.09.2020 r. - Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. 

     

     

    Mszą Świętą w dniu Patrona Policji św. Michała, w roku kiedy Policja obchodzi 30 lecie istnienia w odnowionych strukturach, tarnobrzescy policjanci dziękowali za opiekę Bożą w tym szczególnym roku, w czasie pandemii oraz prosili o Boże błogosławieństwo i opiekę swego przemożnego Patrona św. Michała. Tradycyjnie po Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Adam Marek, przed figurą św. Michała policjanci zawierzyli swoje środowisko oraz swych bliskich Jego opiece. W uroczystości uczestniczył zastępca komendanta wojewódzkiego mł. inspektor Stanisław Sekuła, komendant miejski nadk. Marek Pietrykowski wraz z zastępcami, kierownicy, naczelnicy wydziałów, policjantki i policjanci wraz z rodzinami, emeryci policyjni oraz poczet sztandarowy Komendy Miejskiej. Po części oficjalnej odbyło się wspólne spotkanie przy stole, gdzie policjanci podziękowali ks. proboszczowi Adamowi i zarazem kapelanowi za opiekę duszpasterską.

     

  6. 20.09.2020 r. - Sakrament Bierzmowania

     

     

     

    W niedzielę 20 września o godz. 12.00 nasza młodzież z rąk Księdza Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza otrzymała sakrament bierzmowania. 

    W tym dniu młodzież naszej parafii przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania zgromadziła się przed ołtarzem Jezusa Chrystusa, aby prosić Go o błogosławieństwo i potrzebne łaski do przyjęcia  Darów Ducha Świętego, świadczenia o swojej wierze oraz zdobywania świętości na co dzień.

     

    23/24.06.2020 r. - Peregrynacja Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan

    W naszej parafii w poniedziałek Mszą Świętą o godzinie 18.00 rozpoczęła się peregrynacja Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. W oparciu o Ten Obraz, Zakon Rycerzy Kolumba na całym świecie rozpoczął nowy program modlitewny w intencji Chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie. Codziennie miliony Chrześcijan na całym świecie doświadczają różnorakich prześladowań i dyskryminacji, lecz rzadko ten fakt jest zauważalny w naszym codziennym życiu. Dla uciskanych Chrześcijan bardzo ważne jest wsparcie i zrozumienie okazywane ze strony współwyznawców z całego świata. Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, jest okazją nie tylko do wsparcia modlitewnego, ale również zachętą do poczynienia refleksji, czy i my w różnych sytuacjach, bylibyśmy gotowi do dania świadectwa wiary.

    W środę o godziny 16.30 zakończyła się peregrynacja Ikony Matki Bożej. Kolejny raz dzięki szlachetnej inicjatywie Zakonu Rycerzy Kolumba mogliśmy w naszej wspólnocie parafialnej doświadczyć uniwersalności Chrystusowego Kościoła, naszych wspólnych problemów obecnych we współczesnym Kościele i świecie, naszej odpowiedzialności za Kościół oraz konieczności świadczenie o Chrystusie tu i teraz.

    11 czerwca 2020 roku - Boże Ciało

    Tegoroczna Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej w związku z pandemią, odbyła się w innej formie niż zwykle, każda parafia obchodziła we własnej wspólnocie, a procesje zgodnie z decyzją biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza odbywały się tylko wokół kościołów.

    DEKRET BISKUPA SANDOMIERSKIEGO
    O OBOWIĄZKU UCZESTNICTWA WE MSZY ŚWIĘTEJ

    W Najświętszej Eucharystii, która urzeczywistnia Komunię z Bogiem i jedność Ludu Bożego jest obecny sam Chrystus, nasza Pascha i Chleb Żywy (por. PO 5, KKK 1325).
    Dlatego przyjmując z radością zniesienie ograniczeń sanitarnych dotyczących liczby uczestników liturgii odprawianej wewnątrz świątyni, postanawiam, że dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i dni nakazane, udzielona 12 marca br. i przedłużona 21 marca, obowiązuje jedynie do dnia 31 maja br. włącznie.
    Jednocześnie udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i dni nakazane osobom: w podeszłym wieku, mającym objawy infekcji (np. podwyższona temperatura, kaszel, katar itd.), przebywającym na kwarantannie i tym, które z innych powodów są szczególnie podatne na zakażenie bądź obawiając się jego, unikają przebywania w miejscach publicznych. Dyspensa ta będzie obowiązywała do końca czerwca br.
    Wierni uczestniczący w liturgii mają obowiązek przestrzegania wszystkich przepisów sanitarnych wydanych przez władze państwowe.

    PEŁNA TREŚĆ DEKRETU

    31 maja 2020 - Niedziela Zesłania Ducha Świętego 

    Zesłanie Ducha Świętego to według Dziejów Apostolskich wydarzenie, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach (ksenolalia) oraz otrzymali inne dary duchowe. 
    Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła. Bóg został objawiony w Starym Testamencie, Syn nauczał osobiście na Ziemi, a jego służbę ukoronowało Zesłanie Ducha Świętego, którego obiecał
    Zesłanie Ducha Świętego jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc wypada również w niedzielę.
    Dla praktykującego katolika Zesłanie Ducha Świętego to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. W niedzielę osoby wierzące muszą udać się do świątyń, aby wziąć udział we mszy świętej.

     

    "Chwalcie łąki umajone, (...)
    Chwalcie z nami Panią Świata,
    Jej dłoń nasza wieniec splata"

     

     
     

    Duchowe wsparcie w czasie epidemii

    W tej trudnej sytuacji spowodowanej epidemią koronowirusa, Kościół Sandomierski pragnie otoczyć troską wszystkich, którzy potrzebują duchowego wsparcia. Z dniem dzisiejszym zostaje uruchomiony telefon Wsparcia Duchowego.

    Dyżury w nim będą pełnić ojcowie duchowni wraz z księżmi profesorami, którzy na co dzień posługują w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, księża z Caritas, siostry zakonne oraz osoby świeckie.

    Kapłani będą dostępni codziennie pod numerem telefonu
    885 680 600 całodobowo

     

     

 28 lutego 2020 - Pierwsza Stacyjna Droga Krzyżowa 

W pierwszy piątek Wielkiego Postu tradycyjnie mieliśmy możliwość uczestniczenia w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, zakończonej przy figurze Serca Jezusowego na Serbinowie.

 

26 lutego 2020 - Środa Popielcowa 

Środa Popielcowa to dzień rozpoczynający okres Wielkiego Postu. Popielec przypada dokładnie 46 dni przed Wielkanocą. Podczas Mszy świętych kapłani posypali nasze głowy popiołem symbolizującym pokutę i przemijalność życia. Popiół tradycyjnie powinien pochodzić z palm poświęconych podczas liturgii w Niedzielę Palmową. 
Popielec to jeden z dwóch dni w roku liturgicznym, w których obowiązuje post ścisły — polegający na niespożywaniu potraw mięsnych oraz ograniczeniu posiłków do trzech, w tym jednego do syta i dwóch niepełnych.

 

2 lutego 2020 - Matki Bożej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Znane było już w IV wieku w Jerozolimie, natomiast w liturgii rzymskiej zadomowiło się w wieku VII. Przed 1969 rokiem na Zachodzie znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Bożej Gromnicznej”.
Od początku celebracjom tego święta towarzyszyły procesje ze świecami. Procesja ze światłem nawiązuje do podróży Maryi i Józefa do świątyni oraz hymnu Symeona („Światło na oświecenie pogan”). Światło oczywiście oznacza Chrystusa (J 8, 12).
Święto Matki Boskiej Gromnicznej w Polsce zawsze obchodzono bardzo uroczyście. Świece, które były święcone przed Mszą, i z którymi szło się w procesji, nazywano gromnicami. Nazwa pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece.
Niektórzy widzieli tu też znaczenie symboliczne – Maryja czczona jest jako łamiąca strzały gniewu Bożego, który symbolizują również gromy…
Gromnice te, jak wskazuje stara modlitwa na ich poświęcenie, miały być wykonane z pszczelego wosku. W różnych regionach były one różnie przystrajane. Podczas Mszy trzymano je zapalone, często starano się je z tym poświęconym ogniem donieść do domu. Tam gospodarz błogosławił nimi dobytek, a dymem robił krzyżyk nad drzwiami i oknami, modląc się o ochronę przed wszelkimi niebezpieczeństwami.

26 stycznia 2020 - Koncert Kolęd w naszej świątyni

W ostatnią niedzielę stycznia w naszej świątyni zorganizowany został Koncert "Podziękuj nie tylko kolędą" z Yamaha Szkoła Muzyczna Tarnobrzeg.

 

11 stycznia 2020 - "Żeglarska kolęda"

Już po raz dziewiąty w nasza parafia gościła miłośników piosenek o żaglach, wodzie i wietrze na dorocznej „Żeglarskiej Kolędzie”. Koncerty, które stały się już tradycją, mają swoich stałych wielbicieli, ale co roku ich grono poszerza się o nowych. Nie inaczej było podczas tegorocznej edycji.

W tym roku gościliśmy dwóch wspaniałych artystów - Marcina Stycznia, wokalistę z kręgu poezji śpiewanej, gitarzystę, autora tekstów, tłumacza i kompozytora, oraz Tomasza Pfeiffera, wybitnego gitarzystę, również komponującego, który współpracował m.in. z Maciejem Zembatym, niezapomnianym interpretatorem ballad Leonarda Cohena w polskim tłumaczeniu.

Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory skomponowane do tekstów Ernesta Brylla, Jerzego Lieberta oraz aranżacje ballad Leonarda Cohena w polskim tłumaczeniu, którego dokonał sam Marcin Styczeń. Wokalista wykonał również kilka piosenek do swoich tekstów. Naturalnie nie zabrakło również najpopularniejszych kolęd, śpiewanych chóralnie przez wszystkich zgromadzonych w kościele. Muzycy wykonali również ukłon w stronę żeglarzy i razem z nimi zaśpiewali „Żeglarską kolędę”.

6 stycznia 2020 - Orszak Trzech Króli

Już po raz ósmy w naszym mieście odbył się Orszak Trzech Króli. Orszak gwiaździsty wyruszył z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o 9.30, dołączył do niego pochód z parafii Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o 10.00. Trzecia grupa ruszyła z naszej parafii po Mszy św. o godz. 10.30, a czwarta - ze św. Barbary o 9.30. Orszak zakończył się na rynku o godz. 12. Dziękujemy serdecznie bardzo licznej grupie naszych parafian za udział we wspólnym świętowaniu.

5 stycznia 2020 - Koncert Kolęd i spotkanie opłatkowe

1. W styczniowe niedzielne przedpołudnie w naszym kościele odbył się koncert kolęd w wykonaniu Tarnobrzeskiej Orkiestry Dętej.

2. W styczniowy niedzielny wieczór 5 stycznia 2020 roku w naszym kościele odbyło się spotkanie opłatkowe dla grup duszpasterskich działających przy naszej parafii. Rozpoczęło się ono od koncertu kolęd w wykonaniu scholi parafialnej, następnie ksiądz proboszcz złożył wszystkim życzenia i był czas na dzielenie się opłatkiem.

Styczeń 2020 - Finał akcji "Paczuszka dla maluszka" 

W imieniu Rycerzy Kolumba dziękujemy wszystkim parafianom, którzy zaangażowali się w tę akcję i przygotowali prezenty. Paczki trafiły do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem, który jest placówką prowadzoną przez Caritas Diecezji Sandomierskiej, udziela on wieloprofilowego wsparcia osobom i rodzinom dotkniętym kryzysem życiowym.