Historia

Nasza parafia jest najmłodszą parafią w Tarnobrzegu, jednak mimo tego, przez ostatnie 22 lata wiele się wydarzyło.

Młodzieżowy dom kultury

Zdewastowany budynek Młodzieżowego Domu Kultury – 2002 r.

Parafia pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu znajduje się na os. Przywiśle. Na początku trzeciego tysiąclecia władze Tarnobrzega przekazały dominikanom budynek dawnej sali widowiskowej (Młodzieżowego Domu Kultury) i kotłowni, jako rekompensatę za mienie wywłaszczone w czasach PRL-u.

Kaplica na Skalnej Górze

Dominikanie przekazali te budynki na własność diecezji sandomierskiej. Postanowiono wówczas adaptować je na ośrodek duszpasterski. Pierwsza Msza święta w tym miejscu sprawowana była przez abpa J. Tokarczuka 24 listopada 2002 r.

Od tego czasu w każdą niedzielę odprawiano tam nabożeństwa, które prowadzili na zmianę dominikanie i duszpasterze parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

Nowa parafia

Samodzielna parafia pw. Chrystusa Króla erygowana została przez bpa A. Dzięgę 12 maja 2003 r. Powstała z terenów parafii Wniebowzięcia NMP w Tarnobrzegu. Kościół parafialny pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu powstał z adaptacji kompleksu budynków: sali widowiskowej, zaplecza biurowego i kotłowni. Nad pracami czuwał ks. Michał Józefczyk. 1 marca 2003 r. mianowany został pierwszy duszpasterz tej świątyni – ks. Adam Marek, który zajął się dalszymi pracami adaptacyjnymi. Poświęcenia wnętrza kościoła dokonał bp E. Frankowski 22 czerwca 2003 r.

Dalsza rozbudowa i adaptacja

W wigilię Uroczystości Chrystusa Króla 2007 r. bp A. Dzięga poświęcił dobudowaną nawę wraz z jej wyposażeniem.

Świątynia powstała z przebudowania i zaadoptowania kompleksu budynków. W celu nadania im sakralnego charakteru dobudowano z jednej strony część wejściową z portykiem ozdobionym dwoma oknami, nawiązującymi do neogotyku, natomiast ścięty komin kotłowni zwieńczył daszek z trójkątnymi arkadami, sygnaturką i krzyżem.

Świątynia w lutym 2014 r.

Wewnątrz w ścianach wykonano podwójne arkady: prostokątne na dole, a półokrągłe na górze, w celu doświetlenia nawy głównej światłem okien z dobudowanych naw bocznych. Strop kościoła jest betonowy i kasetonowy, ozdobiony współczesnymi stiukami w formie fryzów i detali. Ołtarze główny i boczne, neogotyckie z figurami, zostały przywiezione z jednego z zamkniętych kościołów z Holandii. W głównym ołtarzu znajdują się rzeźbione sceny ewangeliczne, w płycinach zaś, w dominującej powyżej wnęce ściany ołtarzowej, podświetlona figura Chrystusa Króla.

Nowe wnętrze

Aktualny wygląd świątyni

W 2018 roku w świątyni dokonano remontu świątyni. Środkowa nawa została przebudowana; wymieniono posadzkę, przemalowano ściany. Prezbiterium zostało poszerzone i zyskało marmurową podłogę.

Świątynia została poświęcona przez bpa Krzysztofa Nitkiewicza 28 października 2018 roku.

Historia toczy się dalej…

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną parafialną oraz naszymi mediami społecznościowymi, gdzie uwieczniane są aktualne wydarzenia z życia parafii.